اخبار

روند صعودی سقط جنین در ایران

گروه: عمومی
۲۹ خرداد ۱۳۹۵

 

بر اساس آماری که پزشکی قانونی از تعداد مراجعان ارائه داده است آمار مراجعان برای سقط‌جنین به مراکز پزشکی در طول 10 سال گذشته رشد صعودی داشته و از 2 هزار و 929 مورد در سال 85 به 9 هزار و 955 مورد در سال 94 رسیده است: بیش از ۳ برابر.

       ایرانیانی که در سال‌های ابتدایی دهه 70 می‌زیستند سالانه با 80 هزار سقط‌جنین مواجه بوده‌اند، این روزها اما باید با سقط‌جنین 220 هزارنفری در سال روبرو شویم که ظاهرا فقط 80 هزار مورد آن به‌صورت قانونی اتفاق می‌افتد. این آمار نشان می‌دهد رشد سقط‌جنین در ایران با سرعت بیشتری رو به افزایش است و این موضوع می‌تواند زنگ خطری مهم برای کشور باشد.

آغاز سقط‌جنین قانونی در ایران
       سقط‌جنین در دنیا سابقه‌ای طولانی دارد. رده‌هایی از سقط‌جنین را می‌توان در ۲ هزار و 700 سال قبل از میلادی در تمدن‌ چین، هزار و 500 سال قبل از میلاد در تمدن مصر باستان و 200 سال قبل از میلاد در امپراتوری روم یافت. گرچه آماری از سقط‌جنین در دوران باستان وجود ندارد اما بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت هرسال حدود ۲۰۵ میلیون بارداری در دنیا اتفاق می‌افتد که بیش از یک‌سوم آن‌ها ناخواسته است و حدود یک‌پنجم به سقط‌جنین عمدی ختم می‌شود.

       بیشتر سقط‌ها ناشی از بارداری‌های ناخواسته هستند و یک بارداری می‌تواند به‌طور خودخواسته به شیوه‌های گوناگون به سقط‌جنین بینجامد.

       در ایران گرچه سقط‌جنین امری مذموم و به‌مثابه قتل یک انسان است اما آمارهای اعلام‌شده از سوی مراجع قانونی نشان می‌دهد که هرساله بالغ‌بر 200 هزار سقط‌جنین در کشور به وقوع می‌پیوندد.

       اولین آمارها از سقط‌جنین در سال 1377 از سوی وزارت بهداشت اعلام شد. چراکه این سال اولین سال پس از انقلاب اسلامی بود که اجازه سقط‌جنین به جهت کاهش تولد فرزندان تالاسمی ماژور در سال 1376 با فتوای مقام معظم رهبری صادر شد. بر اساس آمار وزارت بهداشت در این سال یعنی سال 77، حدود90 هزار سقط‌جنین انجام‌شده است که 10 هزار مورد به‌صورت قانونی و 80 هزار مورد آن غیرقانونی بوده است.

       پس‌ازآن در سال 1381 لیست موارد مجاز سقط‌جنین اعلام شد در حقیقت موارد جنینی فقط شامل موارد مغایر با حیات خارج رحمی بودند. درنهایت در سال 1384 ماده‌واحده سقط‌جنین به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در حال حاضر این قانون اجرا می‌شود. البته دراین‌بین آنچه به موضوع سقط‌جنین اهمیت می‌بخشد افزایش تقاضا برای سقط‌جنین و سقط‌های غیرقانونی در ایران است.

       سقط‌جنین در ایران یکی از چندین و چند آسیب اجتماعی است که به خاطر وقوع پنهانی آن آمار دقیقی در دست نیست. باوجوداین بر اساس آماری که پزشکی قانونی از تعداد مراجعان در اختیار خبرآنلاین قرار داده است نشان می‌دهد که آمار مراجعان برای سقط‌جنین به مراکز پزشکی در طول 10 سال گذشته رشد صعودی داشته و از 2 هزار و 929 مورد در سال 85 به 9 هزار و 955 مورد در سال 94 رسیده است.

       در رابطه با تعداد مجوزهای صادرشده برای سقط‌جنین در سال‌های دولت محمود احمدی‌نژاد یعنی از سال 85 تا 90 آماری در دست نیست و تنها آماری که از تعداد مجوز سقط درمانی در سال‌های 85، 86 و 87 به‌دست‌آمده مربوط به گفته‌های مسئولان وقت سازمان پزشکی قانونی است.

       بر اساس آماری که سازمان پزشکی قانونی از سقط‌جنین در سال 95 در کشور داده است، 2 هزار و 929 نفر برای سقط‌جنین به مراکز پزشکی مراجعه کرده‌اند. گرچه پزشکی قانونی آماری از تعداد مجوزهای صادرشده در این سال را در دست ندارد اما به استناد گفته‌های دکتر محمدحسن عابدی، معاون امور پزشکی و بالینی وقت سازمان پزشکی قانونی کشور می‌توان گفت در سال 85، هزار و 222 مجوز سقط‌جنین از سوی پزشکی قانونی صادرشده است.

       همچنین بر اساس این آمار 3 هزار و 467 نفر در سال 86 برای سقط‌جنین به مراکز پزشکی مراجعه کرده‌اند که بر طبق گفته‌های احمد شجاعی، رئیس وقت سازمان پزشکی قانونی در سال 86 برای 2 هزار و 156 مورد سقط‌جنین مجوز صادرشده است.

       مراجعه برای سقط‌جنین در سال 87، 3 هزار و 268 مورد بوده است که بر اساس گفته‌های آمنه بیک‌محمدی، سرپرست اداره پزشکی قانونی منطقه مرکز تهران برای 2 هزار و 365 در سال 87 در کل کشور مجوز سقط صادرشده است.

       آمار مراجعه برای سقط‌جنین در سال 88 برابر با 3 هزار و 480 مورد است. در این سال آماری از تعداد مجوزهای صادرشده برای سقط‌جنین در دست نیست.

       بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور از معاینات سقط درمانی در سال 89 می‌توان گفت که 4 هزار و 202 نفر برای دریافت مجوز سقط‌جنین به مراکز پزشکی مراجعه کرده‌اند که بر اساس گفته‌های جواد یاوری، معاون دادستان عمومی و انقلاب قزوین تنها یک هزار و 61 مورد سقط‌جنین قانونی در سه‌ماهه نخست سال 89 به وقوع صادرشده است.

       بر اساس آمار پزشکی قانونی تعداد مراجعه برای سقط‌جنین به مراکز پزشکی برابر با 4 هزار و 961 مورد بوده است. به گفته محمداسماعیل مطلق، مدیرکل وقت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، 17 درصد از بارداری‌ها در کشور در سال 90 ناخواسته بوده و همین باعث مراجعه زوج‌ها برای سقط‌جنین شده است.

       بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی پزشکی قانونی تعداد کل مراجعان برای سقط درمانی 6 هزار و 656 مورد بوده که از این تعداد 4 هزار و 818 مورد آن مجوز سقط درمانی را دریافت کرده‌اند. همچنین 7 هزار و 616 مورد در سال 92 برای دریافت مجوز سقط‌جنین به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 5 هزار و 404 مورد واجد شرایط دریافت مجوز برای سقط‌جنین بوده‌اند.

       در سال 93 تعداد 8 هزار و 462 مورد برای دریافت مجوز سقط به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 6 هزار و 272 مورد آن مجوز دریافت کرده‌اند. بر طبق آمار پزشکی قانونی تعداد کل مراجعان به مراکز درمانی برای سقط‌جنین 9 هزار و 955 مورد بوده که از این تعداد 7 هزار و 125 مورد آن مجوز دریافت کرده‌اند.

       محمد اسلامی، رئیس اداره باروری وزارت بهداشت در نشست بررسی سیاست‌های جمعیتی در وزارت بهداشت همین چند هفته گذشته با اشاره به آمار مجوز سقط‌جنین اعلام کرد: «در مطالعه‌ای در سال 94 مشخص شد 80 هزار مورد از سقط‌های جنین به‌صورت عمدی بوده است. این در حالی است که بر اساس گفته‌های سالاری، رئیس اداره ارزیابی و عملکرد رسیدگی به شکایات در پزشکی قانونی در سال 95، هزار و 950 پرونده در رابطه با سقط‌جنین در پزشکی قانونی استان تهران پذیرش شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن با 5/14 درصد افزایش روبرو بوده است.»

       به گفته او از تعداد کل پرونده‌های پذیرش‌شده، 1045 مورد آن‌ها منجر به صدور گواهی شد و به 893 مورد سقط مجوزی داده نشده که به‌طورکلی می‌توان گفت که برای 5/53 درصد از پرونده‌ها مجوز سقط ارائه‌شده است.

 

 

منبع: روزنامه سپید