اخبار

روزه داری افراد دچار مشکلات گوارشی

گروه: سلامت
۲۷ خرداد ۱۳۹۵
 
 افرادی که زخم‌معده و اثنی‌عشر فعال دارند، دچار عوارض ناشی از زخم مانند تنگی، خونریزی و سوراخ شدن جدار معده هستند یا تحت عمل جراحی معده قرار گرفته‌اند، نباید روزه بگیرند چون احتمال تکرار مشکلات قبلی وجود دارد.
 
 
افرادی که همیشه از درد ناحیه معده و شکم شکایت می‌کنند ولی در بررسی‌هایی مانند آندوسکوپی هیچ علتی برای درد پیدا نشده است، می‌توانند روزه بگیرند و در صورت مصرف دارو می‌توانند زمان مصرف آن را هنگام افطار و سحری موکول کنند. 
 
بیمارانی که به اصطلاح معده‌شان ترش می‌کند یا ریفلاکس خفیف دارند با رعایت رژیم غذایی و مصرف دارو می‌توانند روزه بگیرند ولی در ریفلاکس‌های شدید که با عوارضی مانند تنگی مری و تغییر مخاط مری همراه شده و بیمار باید یک وعده غذا را در چند نوبت بخورد؛ روزه گرفتن مضر است. 
 
 افرادی که در آزمایش ثابت شده که ناقل سالم هپاتیتB هستند و ویروس فعالیتی در بدن ندارد می‌توانند روزه بگیرند. اگر هپاتیت حاد و با نارسایی مزمن کبد همراه شده باشد، روزه گرفتن برای این بیماران ممنوع است. 
 
با اختلالات متابولیسمی که در اثر نارسایی کبد ایجاد می‌شود بدن تحمل کمبود آب یا مواد غذایی را ندارد و ممکن است باعث بدترشدن بیماری شود. بیمارانی که دچار سنگ کیسه صفرا هستند هم نباید روزه بگیرند.
 
اگر بیماری افرادی که مبتلا به کولیت‌اولسروز هستنددر مرحله خاموش و کنترل‌شده باشد، می‌توانند روزه بگیرند ولی در صورتی که بیماری فعال و با اسهال و خونریزی همراه است روزه گرفتن مجاز نیست. 
 
بیمارانی که مبتلا به سرطان دستگاه گوارشی هستند و در حال درمانند یا افرادی که مدت کوتاهی از پایان درمانشان می‌گذرد نباید روزه بگیرند. چنین بیمارانی به دلیل شرایطی که دارند در معرض سوء‌تغذیه هستند و نخوردن غذا این روند را تشدید می‌کند ولی اگر از بهبود به سرطان سال‌ها می‌گذرد و آزمایش‌ها نیز سلامت فرد را تایید می‌کند، روزه گرفتن البته بعد از مشورت با پزشک اشکالی ندارد. 
 
 برای افرادی که نشانگان روده تحریک‌پذیر دارند، روزه گرفتن مفید است. عبادت و روزه جنبه‌های روانی خوبی دارد و می‌تواند روی روان بیماران تاثیر مثبتی داشته باشد. نشانگان روده تحریک‌پذیر ارتباط زیادی با اعصاب دارد و آرامش کمک زیادی به کاهش علائم می‌کند. 
 
برای اینکه روزه‌داران بتوانند بدون مشکل این یک ماه را سپری کنند باید در نوع غذاهای مصرفی دقت کنند. از خوردن غذاهای شور، پرچرب، ترش و شیرین خودداری کنند. ماه رمضان فرصت خوبی است برای کاهش وزن بدن و سلامت. افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند نیز با کاهش وزن و کنترل غذا می‌توانند کبد چرب را درمان کنند. 
 
 
 
منبع: هفته نامه سلامت