مقالات

ناگفته هایی درباره شکر

گروه: مفردات
۲۵ مرداد ۱۳۹۴

1. در حالى كه اغلب مردم فكر مى‏كنند كه شكر يك ماده تحركزا مى‏باشد و بخصوص در اطفال ايجاد فعاليت مفرط مى‏كند، به‏طور كلى تقريبا عكس آن است، و شكر يكى از آرامبخشها مى‏باشد و در مورد اغلب سيستمهاى اعصاب آثار آرام‏كننده دارد. شخص را آرام مى‏كند، تمركز را افزايش مى‏دهد و انسان را خواب‏آلود مى‏كند و در اغلب زخمها نظير عسل التيام‏بخش است.

2. مقدار قند در خون هيچ رابطه‏اى با سرحال بودن و يا انرژى شخص ندارد. قدرت تفكر و تمركز شخص هيچ مربوط به مقدار قند خون نيست بلكه مربوط به چگونگى شيمى مغز است. و خوردن قند يا غذاهاى قندى و شيرين باعث ايجاد تغييرات فيزيولوژيكى و تغييراتى در شيمى مغز مى‏شود كه در نتيجه آرامش ايجاد مى‏شود، نه اينكه انرژى‏زا باشد.

3. خوردن شكر و ساير انواع هيدراتهاى كربن، ورود انسولين به خون را تحريك و تشديد مى‏كند و نسبت تريپتوفان را افزايش مى‏دهد. تريپتوفان به سرعت به داخل مغز راه يافته و در آنجا سروتونين توليد مى‏كند. و سروتونين نوروترانسميتر آرامبخش شناخته شده است. هرچه مقدار بيشترى تريپتوفان در اختيار مغز قرار گيرد به همان نسبت مقدار بيشترى سروتونين توليد مى‏شود. و در نتيجه شخص كمتر احساس اضطراب و نگرانى كرده و بيشتر متمركز و آرام مى‏شود. اگر شكر به عنوان آثار دارويى آن خورده شود مقدار دقيق آن خيلى مهم است.

4. براى ايجاد آرامش بايد در حدود 30 گرم هيدرات كربن خالص خورد يعنى حدود 5/ 2 قاشق سوپ‏خورى شكر. و اشخاصى كه وزن آنها 20 درصد بيشتر از وزن نرمال است لازم است در حدود 50 درصد بيشتر بخورند. آزمايشها نشان مى‏دهد اگر بيشتر از مقدارى كه فوقا ذكر شد خورده شود تأثير بيشترى در رفع افسردگى و اضطراب نخواهد داشت و يا موجب خواب سريع‏تر يا عميق‏تر بيشترى نخواهد شد، و آنچه كه مقدار توليد سروتونين را تحريك مى‏كند و افزايش مى‏دهد همان اولين ذرات شكر است.

5. در بعضى اشخاص شكر مانند داروى ضد دپرسيون و افسردگى عمل مى‏كند. كارشناسان در تحقيقات خود دريافته‏اند اشخاصى كه مقدار سروتونين توليدشده در اثر شكر، در مغز آنها كمتر است بيشتر افسرده شده و حتى ممكن است خودكشى كنند.

6. در حقيقت مكانيسم تأثير شكر براى كاهش افسردگى ظاهرا شبيه داروهاى صناعى ضد افسردگى است و ديده شده است در بعضى جوامع همين‏كه مصرف هيدراتهاى كربن افزايش مى‏يابد نرخ خودكشى كاهش مى‏يابد و بررسى‏هاى كالبدشكافى در مورد اشخاصى كه خودكشى كرده‏اند اغلب نشان مى‏دهد كه مقدار سروتونين در مغز آنها خيلى كم است.

7. برخلاف تصور عمومى شواهدى در دست نيست كه شكر در كودكان و نوجوانان موجب فعاليت و تحرك زياد و رفتارهاى آن‏چنانى شده باشد، بلكه درست برعكس، شكر و خوراكى‏هاى شيرين در جوانان ايجاد آرامش مى‏كند.

8. عده‏اى از اشخاص اصولا از بدو تولد ساختمان بدن و مغز آنها طورى است كه عكس العملهاى آنها در مورد شكر برعكس ساير مردم است، مثلا شكر و ساير انواع هيدراتهاى كربن براى آنها خواب‏آور نيست ولى باعث تمركز بيشتر و هوشيارى بيشتر مى‏شود، اين قبيل اشخاص كه به مشتاقان شكر و شيرينى معروف‏اند هر وقت احساس ميل شديد به خوردن شكر يا شيرينى مى‏كنند، قبل از دسترسى به آن حالت احساس سستى و كمى انرژى و ناراحتى مى‏كنند و پس از خوردن شيرينى يا شكر، حالشان به‏جا آمده و كمتر احساس ناراحتى مى‏كنند و بيشتر مى‏توانند تمركز داشته و احساس آرامش بيشترى مى‏نمايند. و به علاوه هر وقت كه دارويى براى افزايش سروتونين مغز به اين قبيل اشخاص داده مى‏شود، ميل شديد آنها به شكر كاسته مى‏شود. و به اين ترتيب معلوم مى‏شود كه به دلايل خاص نامعلومى در شيمى مغز آنها كمبودهايى وجود دارد.

9. شكر مانند عسل از مواد التيام‏بخش براى زخمهاست. دكتر ريچارد كنوتسون از جراحان مركز پزشكى دلتا در گرين‏ويل مى‏سى‏سى‏پى، شكر را براى سوختگى‏ها و اولسرها، و پارگى گوشت و زخمهاى ناشى از گلوله تفنگ و شكستگى‏هاى باز و محلهاى قطع اعضا، روى 3000 نفر بيمار آزمايش كرده و تقريبا موفقيت كامل در التيام زخمها مشاهده كرده است. او مى‏گويد در موارد زيادى كه داروهاى صناعى آنتى‏بيوتيك كارساز نبوده شكر تأثير كامل داشته است بخصوص در مورد سوختگى‏ها بسيار مؤثر بوده است. ابتدا دكتر كنوتسون بيم داشت مبادا با مصرف شكر در اين‏طور جراحات و زخمهاى سوختگى زمينه‏اى براى رشد باكترى‏ها فراهم شود ولى كاملا برعكس او مشاهده كرد كه شكر عفونتها را بسرعت از بين مى‏برد. براى اينكه شكر براى التيام زخم خوب عمل كند، معمولا دكتر كنوتسون تقريبا 4 قسمت شكر سفيد خوراكى و يك قسمت مرهم روغنى بتادين را با كره بادام زمينى مخلوط مى‏كند تا به شكل پماد نسبتا سفتى درآيد و آن را مى‏مالند.

10. در انگلستان، آلمان و بخصوص در آرژانتين در روش پزشكى مدرن از شكر براى التيام سريع استفاده مى‏شود. گروهى از پزشكان محقق در بوئنوس‏آيرس براى التيام زخمهاى 120 بيمار وقتى هرگونه داروى ديگرى نتيجه‏اى نداد از شكر سفيد استفاده كردند. نرخ موفقيت آنها در اين آزمايش 99 درصد بود.

11. براى اينكه بهترين نتيجه از شكر براى آرامش گرفته شود، بهتر است هيدرات كربن مورد علاقه خود را بدون هيچ پروتئين و با خيلى كم‏چربى بخوريد. پروتئين و چربى باعث كاهش سرعت عمل و يا اصولا موجب توقف تشكيل سروتونين و ورود آن به مغز مى‏شود.

12. قند ميوه‏جات اثرى در ايجاد مواد شيميايى آرامبخش ندارد.

13. برخى اشخاص پس از چند دقيقه آرامش خود را بازمى‏يابند، ولى معمولا در حدود 20 دقيقه طول مى‏كشد تا شكر يا خوراكى شيرينى كه خورده شده جذب شده و اثرش وارد مغز شود. و در عين حال برخى اشخاص تا يك ساعت پس از خوردن شكر هم اثرى نمى‏بينند. اگر شما از آن گروه هستيد كه شكر در شما دير اثر مى‏كند سعى كنيد كه قهوه بدون كافئين تهيه كرده و با شكر زياد بخوريد و يا از چاى و يا از ساير دم‏كرده‏هاى گياهى با دو قاشق سوپ‏خورى شكر استفاده كنيد و يا يك فنجان كاكائوى رقيق‏شده شيرين بخوريد.

14. براى كمك به رفع بى‏خوابى بهتر است 50- 30 گرم شيرينى يا نشاسته بى‏درنگ قبل از خواب بخوريد. در برخى اشخاص اين كار اثرش در حد اثر يك قرص خواب‏آور است با اين تفاوت كه هيچ عوارض جانبى شديد و زيان‏آور قرصهاى خواب‏آور را ندارد.

15. شكر به‏طور مسلم در دندانها ايجاد حفره پوسيدگى و فساد مى‏كند.

16. شكر موجب بالا رفتن سريع قند خون و انسولين مى‏شود. و در اشخاصى كه نارسايى لوز المعده دارند و مبتلا به ديابت مى‏باشند زيان‏آور و مضرّ است.

17. اگر قبل از اينكه خونريزى قطع شود و يا قبل از پاك شدن زخم، شكر روى زخم گذارده شود خطرناك است.

18. اصولا براى هضم و جذب شكر در بدن وجود عنصر كروم ضرورى است البته به مقدار جزيى و در ابعاد ميكروگرم. و در مواردى كه بدن انسان از اين نظر به عللى كمبود داشته باشد و شكر سفيد يعنى شكر تصفيه‏شده كه فاقد ماده معدنى كروم است، بخورد اختلالاتى در بدن ايجاد مى‏شود و به همين دليل است كه طبق توصيه دانشمندان طبيعت‏درمانى اغلب اشخاص از خوردن شكر سفيد تصفيه‏شده منع مى‏شوند. زيرا در جريان تصفيه شكر خام و قهوه‏اى و براى تهيه شكر سفيد متبلور، ضمن استفاده از تكنولوژى شيميايى خاص سفيد كردن، شكر خام قهوه‏اى را تا درجات خيلى بالايى حرارت مى‏دهند و با اين عمل كليه ويتامينها و مواد معدنى كه در شيره خام چغندرقند و نيشكر به‏طور طبيعى وجود دارد از جمله ماده معدنى كروم از بين مى‏رود و پس از خوردن آن براى اينكه جذب شود چون خالى از هرگونه مواد معدنى و املاح است ناچار از مواد معدنى و املاح موجود در خون و استخوانها و نسوج برداشت مى‏شود و در بدنهايى كه از اين جهات نارسايى‏هايى دارند، موجب ايجاد اختلال در سلامت آنها مى‏شود.

19. به تدريج كه انسان پا به سن مى‏گذارد توانايى نگهدارى ماده كروم در بدن كاهش مى‏يابد، بنابراين اختلالات ناشى از خوردن شكر سفيد تصفيه‏شده براى اشخاص سالخورده بسيار محتمل الوقوع است و بهتر است به جاى شكر سفيد از شكر قهوه‏اى تصفيه‏نشده و مواد شيرين طبيعى استفاده كنند.

20. منابع آلى طبيعى كروم‏: دانه‏هاى كامل غلات، روغن ذرت طبيعى، مخمر آب جو و همچنين گوشت قرمز، جوجه، زرده تخم‏مرغ و اعضاى داخل بدن نظير جگر، قلوه، دل، مغز، شكمبه‏ها و ...

21. سروتونين ضمن آثار مفيد متعددى كه دارد در كنترل ميل زياد به قند نيز مؤثر است.

21.

منبع: معارف گیاهی
مولف: به کوشش دکتر محمد علی زارعیان