مقالات

سیاهدانه بر هر دردی شفا نیست

گروه: مفردات
۲۵ مرداد ۱۳۹۴

بعید نیست که در شبکه های اجتماعی یا در سایتهای مختلف در مورد اثرات شفابخش سیاهدانه و یا ترکیب سیاهدانه و عسل چیزی ندیده باشید. احتمالا با مطالعه این خواص تحریک شده اید که یک دوره درمانی با این ترکیب را تجربه کنید، شاید هم تجربه کرده اید و نتیجه آن را دیده اید. انگیزه نگارش این نوشتار بیمارانی هستند که به دلیل اطلاعات ناقص در مصرف این ترکیب یا ترکیباتی مشابه مداومت کرده اند و دچار عوارض ناخواسته شده اند مثل بیمارانی که ذکر می کنند بعد از مصرف این ماده دائما احساس گرگرفتگی دارم یا همیشه عصبی هستم و سرگیجه دارم یا بثورات پوستی و خارش در بدن پیدا کرده ام یا آبریزش و اشک ریزش پیدا کرده ام یا خشکی چشم پیدا کرده ام.

1. اولین نکته ای که باید درباره سیاهدانه بدانید این است که سیاهدانه یک دارو است نه یک غذا. پس هرگز مداومت کردن بر آن توصیه نمی شود چه با عسل چه بی عسل.

2. سیاهدانه از داروهایی است که در درجه سوم گرمی قرار دارد. توضیح اینکه داروها از نظر طب سنتی چهار درجه دارند، داروهای درجه یک و دو به فساد نمی انجامند ولی داروهای درجه سه و چهار با مصرف بیش از حد یا بدون ضرورت منجر به فساد خواهند شد. لذا سیاهدانه اگر بدون ضرورت و بیش از حد مصرف شود منجر به آسیب به اعضای مختلف خواهد شد. این نکته در بیماران و افراد گرم مزاج از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که این گروه از استعداد ذاتی بیشتری برای عارضه دار شدن نسبت به داروهای گرم برخوردار هستند و اعضا و بافتهای مختلف آنها زودتر به داروهای گرم به ویژه داروهای درجه سه و چهار واکنش نشان می دهد.

3. سیاهدانه از داروهای مدر حیض است بدین معنا که باعث باز شدن قاعدگی می شود و لذا در زمان حاملگی منع مصرف دارد چرا که استعداد سقط جنین را بالا می برد. همچنین این دارو موجب کاهش حجم منی در گرم مزاجان می گردد لذا در بیمارانی که از این مساله رنج می برند منع مصرف دارد. البته سیاهدانه یکی از داروهای مفید برای تقویت قوای جنسی در سردمزاجان و افراد چاق با غلبه بافت چربی می باشد چرا که باعث تعدیل مزاج آنها و بهبود عملکرد بافتها و سلولهای دخیل در تولیدمثل خواهد شد.

4. این دارو در سردمزاجان اثرات درمانی بسیار خوبی دارد تا حدی که ترکیب سیاهدانه بوداده و عسل را یکی از بهترین داروها در درمان بیماران سردمزاج چاق ذکر نموده اند. در این بیماران مصرف سیاهدانه برای بهبود دردهای مفصلی و رفع کسالت و سستی و خستگی مزمن موثر می باشد.

5. روغن سیاهدانه نیز در افرادی که از سینوزیت مزمن رنج می برند و دائما خلط پشت حلق غلیظ و سنگینی سر دارند از داروهای مفید می باشد، همچنین این روغن در استعمال موضعی در ناحیه کلیه ها و زیر ناف و روی بیضه ها در تحریک اعضای تناسلی افراد سردمزاج مثل کسانی که موی کمی در ناحیه صورت دارند تاثیر خوبی دارد.

منبع: روزنامه جام جم
مولف: دکتر محمد علی زارعیان